Dwie Córki

Dwie Córki

środa, 23 marca 2016

Kiedy nie można nosić w chuście? cz. II - "Dziecko"Zuzanna Wasiukiewicz-Balkowska 

magister fizjoterapii, hipoterapeuta

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Od 7 lat związana zawodowo z dziećmi. Można powiedzieć, że pracuje z nimi jeszcze zanim przyjdą na świat. Wiele lat prowadziła zajęcia dla przyszłych mam w jednej z wrocławskich szkół rodzenia oraz była fizjoterapeutą w klinice ginekologiczno­położniczej. Podczas wieloletniej praktyki zawodowej miała również możliwość pracy z pacjentami terminalnie chorymi oraz z dziećmi niepełnosprawnymi.

Prywatnie, z pasją oddaje się ornitologii jako członek Dolnośląskiej Grupy Lokalnej OTOP oraz gdy tylko ma czas i sposobność - jeździe konnej. Z miłości do kotów (w domu ma 4) zangażowała się w pomoc grupie Neko, gdzie jako Kocia Mama publikuje felietony, w których przełamuje stereotyp, że koty i dziecko to rzeczy nie do pogodzenia. Te wszystkie pasje stara się łączyć z jeszcze jedną­ - fotografowania. Doradca noszenia szkoły ClauWi. Mama 10-miesięcznej Łucji.

14. Przeciwskazania do noszenia w chuście, cz. II "Dziecko"


Dzieci kochają bliskość, dlatego chusta jest cudownym wynalazkiem. Daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa, wzmacnia relacje z rodzicem, ale czasami jednak zdarza się, że chustę trzeba odłożyć. 

Tak jak pisałam w poprzednim poście nie ma konkretnych wytycznych zabraniających noszenia w chuście.

Jeśli lekarz lub fizjoterapeuta zabraniają chustowania warto zapytac o powody decyzji. Dobrze jest zamotać dziecko przy specjaliście aby pokazać jak wygląda wiązanie. Wielu z nich nigdy nie widziało "kieszonki" czy "kangurka". Nie trzeba od razu odrzucać lekarza, który zabrania chustowania. Często jest to wynik niewiedzy i szeroko rozumianej przezorności.

Jeżeli chustowane dziecko zachowuje sie w sposób budzący nasz niepokój to należy chustowanie przerwać i skonsultować się z doradcą.

Sprawą oczywistą jest, że dzieci, które podlegają terapii ratującej życie w okresie jej najcięższego przebiegu nie będą podlegać chustowaniu. Jeśli choroba dziecka bezpośrednio zagraża jego życiu to również wtedy chustowanie niekoniecznie jest wskazane. Niemożność chustowania nie zmienia faktu, że bliskość rodziców w takich sytuacjach jest niezastąpiona.

Są choroby podstępne, które w swoim przebiegu mogą zagrozić zdrowiu dziecka podczas chustowania np. wrodzona łamliwość kości lub analgezja wrodzona. To tylko przykłady.

W swojej karierze doradczej pomagam rodzicom i dzieciom z różnymi dysfunkcjami.

Niepełnosprawność sama w sobie nie jest przeciwwskazaniem do chustonoszenia ale wymaga konsultacji z odpowiednimi specjalistami.

MPD, zespół Downa, WNM, ONM to najczęstsze dysfunkcje u dzieci, z jakimi spotykają się doradcy. Każdy przypadek jest indywidualny. Warto poczytać o danym schorzeniu, wiedzieć jakie są objawy i jakie inne schorzenia z nim współwystępują.

Przykład: zespół Downa. Cechy morfologiczne: skośne oczy, zmarszczka nakątna, hypoplastyczna nisko osadzona małżowina uszna, poprzeczny przebieg lini głównej na dłoniach, małe stopy i ręce. Choroby współistniejące: wady serca, obniżone napięcie mięśniowe ­ co może być przyczyną dysplazji stawów biodrowych oraz opóźnienia w rozwoju motorycznym, niepełnosprawność intelektualna. (Przeczytaj więcej o noszeniu dzieci z zespołem Downa: klik).

Na tym przykładzie chcę zasygnalizować, że każde takie dziecko trzeba traktować indywidualnie i brać pod uwagę wszystkie wystepujące dysfunkcje, dlatego tak ważne jest branie pod uwagę oceny innych specjalistów, nawet jeśli odradzają chustowanie.http://blog.tulababycarriers.com

Przeczytaj także:

3. O co chodzi z pionizacją?
4. Plecy mamy
5. Mięśnie dna miednicy
6. Napięcie mięśniowe (wzmożone vs. obniżone)
7. O asymetrii
8. Ergo, mei tai czy hybryda?
9. Pro-chustowy fizjoterapeuta
10. Cesarka kontra noszenie
11. Pierwsze kroczki
12. Dlaczego NIE polecamy wkładek do nosideł?
13. Kiedy nie można nosić w chuście? cz. I - "Rodzic"
14. Kiedy nie można nosić w chuście? cz. II - "Dziecko"

1 komentarz:

  1. Noszę w chuście obie moje córki (2 lata i 12 tygodni). Na szczęście trafiłam na dobrego lekarza podczas USG bioderek, który wręcz zalecał chustonoszenie na zbyt małe odwiedzenie bioderek :) Więc nosimy się intensywnie!

    OdpowiedzUsuń