Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Od 7 lat związana zawodowo z dziećmi. Można powiedzieć, że pracuje z nimi jeszcze zanim przyjdą na świat. Wiele lat prowadziła zajęcia dla przyszłych mam w jednej z wrocławskich szkół rodzenia oraz była fizjoterapeutą w klinice ginekologicznopołożniczej. Podczas wieloletniej praktyki zawodowej miała również możliwość pracy z pacjentami terminalnie chorymi oraz z dziećmi niepełnosprawnymi.
Prywatnie, z pasją oddaje się ornitologii jako członek Dolnośląskiej Grupy Lokalnej OTOP oraz gdy tylko ma czas i sposobność - jeździe konnej. Z miłości do kotów (w domu ma 4) zangażowała się w pomoc grupie Neko, gdzie jako Kocia Mama publikuje felietony, w których przełamuje stereotyp, że koty i dziecko to rzeczy nie do pogodzenia. Te wszystkie pasje stara się łączyć z jeszcze jedną - fotografowania. Doradca noszenia szkoły ClauWi. Mama 9-miesięcznej Łucji.
2. Dlaczego prawidłowe ustawienie bioder podczas noszenia w chuście lub nosidle jest tak istotne dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka?
Stawy biodrowe to zaraz po kręgosłupie i miednicy element stabilizujący naszą pionową postawę. Odgrywają istotną rolę podczas chodu oraz w utrzymywaniu ciężaru ciała. W prawidłowym rozwoju stawu biodrowego najistotniejszym czynnikiem jest odpowiedni docisk głowy kości udowej do panewki. W miejscu ich styku dochodzi do powstania jąder kostnienia. Docisk głowy w odpowiednim miejscu w panewce nadaje jej prawidłowy kształt oraz decyduje o stabilności stawu biodrowego.
Dlatego właśnie bardzo istotne jest prawidłowe noszenie dziecka od samego początku.
W tym poście chciałam się skupić nad wpływem wisiadeł oraz nosideł na stawy biodrowe dziecka. W przypadku wisiadła, gdzie panel jest wąski, na biodra oddziaływuje ciężar całych nóg, a głowa kości udowej nie ma możliwości docisku do panewki. Jest to sytuacja, w której biodro jest niestabilne - dodatkowo pozycja wyprostna w wisiadle może powodować przemieszczanie się głowy kości udowej, co w najgorszym przypadku może spowodować podwichnięcie stawu biodrowego. Noszenie szczególnie małego dziecka w tej pozycji, może skutkować zaburzeniami w rozwoju stawu biodrowego.
Warto też zwrócić uwagę na prawidłowy dobór szerokości panelu w nosidłach. Za wąski panel (czyli taki, który nie sięga od kolanka do kolanka) może powodować ucisk panewki w jej górnej części, a to w efekcie może spowodować podwichnięcie stawu biodrowego.
Warto przyswoić sobie jedną zasadę odnośnie prawidłowego ustawienia nóg przy noszeniu. Nogi powinny być odwiedzione w stawach biodrowych nie więcej niż do 90 stopni, delikatnie zrotowane na zewnątrz i zgięte w stawch biodrowych nie więcej niż do 90 stopni.
Żródło: www.pediatria.mp.pl |
Dziękuję za ten post :) a co myślisz o nosiedlkach Tula? mój Bobas wkrótce skończy 6 miesięcy, waży prawie 8kg..
OdpowiedzUsuńSerdecznie dziękuję :)
To są dobre nosidła, tak samo jak inne ergonomiki firmy np. Lenny Lamb, Ergo Baby, Boba, Madame GooGoo. Tylko pamiętaj, że w nosidle dziecko siedzi - zatem nie wkładamy tam niesiadających samodzielnie bobasków :)
UsuńBardzo, bardzo dziękuję :) miłego dnia :)
Usuńpierwsze dziecko stąd takie ostrożne pytania ;)
"Nogi powinny być odwiedzione w stawach biodrowych nie więcej niż do 90 stopni, delikatnie zrotowane na zewnątrz i zgięte w stawch biodrowych nie więcej niż do 90 stopni." - na pewno tak to mialo brzmiec?
OdpowiedzUsuńtak, ta pozycja nazywa się zgięciowo-odwiedzeniowa. popularna "żabka" w języku potocznym.
UsuńPytam,bo wyglada jakby przypadkiem sie zrobilo kopiuj-wklej z poprzedniej linijki ;)
Usuńhihi dzięki za czujność :) taki język naukowy - dlatego nikt się nie posługuje na co dzień tym określeniem i tak własnie powstała "żabka"
UsuńMam pytanie a nosidła pathi? Czy jest dobre? Widziałam że go używałas czy jest również dobre jak tula? Testowałam tule i jest super ale cena wysoka. Mój syn sam czolga się i posadzony siedzi bez podparcia. Czy mogłabym już używać nosidełka. Jest bardzo ruchliwy i zamotanie go w chustę przysparza mi dużo klopotu i czuje luz wywija mi się i wygina na boki. Lubie nosić go w kjeszonce i próbuje ostatnio plecaka. Skończył 8 miesięcy
OdpowiedzUsuń.
OdpowiedzUsuńWiele osób ma kłopoty z biodrami od dzieciństwa, a są osoby, które z wiekiem mają większe problemy, bo stawy i wszystkie mięśnie nie pracują w taki sposób, jak trzeba. Jeśli tylko chcecie to zerknijcie sobie na stronę https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/biodro/artroskopia-stawu-biodrowego/ Tam dowiecie się, jak radzą sobie z różnymi schorzeniami bioder.
OdpowiedzUsuń