Dwie Córki

Dwie Córki

środa, 10 lutego 2016

Pro-chustowy fizjoterapeuta





Zuzanna Wasiukiewicz-Balkowska 

magister fizjoterapii, hipoterapeuta

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Od 7 lat związana zawodowo z dziećmi. Można powiedzieć, że pracuje z nimi jeszcze zanim przyjdą na świat. Wiele lat prowadziła zajęcia dla przyszłych mam w jednej z wrocławskich szkół rodzenia oraz była fizjoterapeutą w klinice ginekologiczno­położniczej. Podczas wieloletniej praktyki zawodowej miała również możliwość pracy z pacjentami terminalnie chorymi oraz z dziećmi niepełnosprawnymi.

Prywatnie, z pasją oddaje się ornitologii jako członek Dolnośląskiej Grupy Lokalnej OTOP oraz gdy tylko ma czas i sposobność - jeździe konnej. Z miłości do kotów (w domu ma 4) zangażowała się w pomoc grupie Neko, gdzie jako Kocia Mama publikuje felietony, w których przełamuje stereotyp, że koty i dziecko to rzeczy nie do pogodzenia. Te wszystkie pasje stara się łączyć z jeszcze jedną­ - fotografowania. Doradca noszenia szkoły ClauWi. Mama 9-miesięcznej Łucji.


9. Skąd się biorą prochustowi specjaliści?


Dziś na własnym przykładzie pokażę Wam kim jest prochustowy fizjoterapeuta. 

W swojej pracy zawodowej spotkałam sie z chustami gdy prowadziłam zajęcia w szkole rodzenia. Podczas kursu zawsze jedne zajęcia były poświęcone chustom. Wtedy nie przywiązywałam do nich większej uwagi. Moje nastwienie zmieniło się gdy zaszłam w ciążę, a gdy córka skończyła 3 miesiące spotkałam się z doradcą noszenia, dzięki któremu nauczyłam się wiązać kangura i kieszonkię. Wtedy też kupiłam swoją pierwszą chustę. 

Powoli w mojej głowie zaczął kiełkować pomysł, że może fajnie byłoby zostać doradcą chustowym i połączyć doświadczenie fizjoterapeuty z chustowaniem. 

Od 2005 roku nieprzerwanie pracuję w zawodzie i tak się złożyło, że głównie z dziećmi. Miałam możliwość obserwować i pracować z dziećmi z niewielkimi deficytami ruchowymi (asymetria, obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe), jak i dziećmi z dużą niepełnosprawnością ruchową i umysłową. 

Z racji wykonywanego zawodu na pierwszym miejscu stawiam rehabilitację, ale uważam, że chusta może być dobrym uzupełnieniem tego procesu (jak na przykład w niewielkich nieprawidłowościach dotyczących bioder). Ponadto noszenie dziecka w chuście oprócz aspektów zdrowotnych daje bliskość i poczucie bezpieczeństwa - a to jest w procesie rehabilitacji ogromnie ważne. Gdy dziecko styka się z obcą osobą ­(terapeutą) i jest poddawane czynnościom, które do tej pory były mu obce, bliskość rodzica koi i minimalizuje stres. 

Zdj. www.MaluchTravel.pl - Kurs noszenia ClauWi 

Często pada pytanie "Dlaczego fizjoterapeuci lub lekarze odradzaja chusty?". Myślę, że jest to po pierwsze brak znajomości tematu a po drugie daleko posunięta ostrożność, wynikająca z tego pierwszego. Myślę, że gdybym nie była prochustowym fizjoterapeutą również zachowałabym ostrożność. Kolejnym argumentem przedstawianym przez niektórych lekarzy jest to, że dziecko w chuście jest w pozycji pionowej, więc jest pionizowane. Temat ten przedstawiłam w jednym z poprzednich postów i zachęcam do jego przeczytania wtedy dowiecie się jak to jest z tą pionizacją

Zdj. www.MaluchTravel.pl - Kurs noszenia ClauWi 

Niestety, póki co poza szkołami rodzenia czy grupami chustowymi, chustonoszenie to temat w naszym kraju niszowy i jeszcze nie do końca poznany. Studentów fizjoterapii czy połóżnictwa nie zapoznaje się z chustami. Brakuje badań naukowych dotyczących noszenia w chustach. Miejmy nadzieję, że dzięki szerzeniu wiedzy chustowej przez doradców ten temat stanie się bliższy nie tylko w środowisku medycznym, ale wśród ogółu.


P.S. Zawsze warto spytać fizjoterapeutę czy lekarza, dlaczego odradza chustę. W ten sposób poznamy opinię drugiej strony, z którą możemy się zgodzić lub nie. Można spróbować pokazać dziecko zamotane w chuście. Czasami to przekonywujący argument, a czasami nie :) Nie potępiajmy od razu takiego lekarza czy fizjoterapeuty. Nie każdy miał sposobność poznać pozytywne aspekty chustonoszenia.




Przeczytaj także:

23 komentarze:

  1. Już nie mogę się doczekać zajęć z chustonoszenia w szkole rodzenia, do której chodzę :D Moim zdaniem (oczywiście oprócz wszystkich wyżej wymienionych aspektów) chusta może pomóc tacie w nawiązaniu głębszej więzi z maluchem :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że masz tak pozytywne nastawienie do zajęć z chustonoszenia w szkole rodzenia! To fantastyczna okazja do nauki praktycznych umiejętności, które będą przydatne w opiece nad dzieckiem. Zajęcia te mogą być nie tylko edukacyjne, ale także bardzo inspirujące i budujące pewność siebie przed nadchodzącym macierzyństwem.

      Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Aktualnie na fizjoterapii podczas studiów (na tej samej uczelni, która skonczylas) przedstawiają różne aspekty chustonoszenia i logiczne argumenty fizjologii dziecka, które przemawiają przemawiają na niekorzyść chust, a także o niekorzystnym wpływie na obciążenie rodzica (szczególnie w przypadku, gdy przed urodzeniem dziecka rodzice nie byli aktywni fizycznie)(a największą krzywdę może sobie wyrządzić matka, która była w zagrożonej ciąży co wiąże się z ograniczeniem ruchu, a następnie nosi dziecko non stop w chuscie)...
    Oczywiście mówią także o zaletach, wygodzie i bardzo ważnej bliskości matki z malenstwem!
    Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie i przedstawiać za i przeciw.
    Mam nieodparte przekonanie, że jesteś prochustowa, bo to wygodne i sama się o tym przekonałas, bo w Twoim przypadku się to sprawdzilo, ale nie uważam,że ostrożność w większości przypadków wynika z niewiedzy, lecz przeciwnie. Osoby znając za i przeciw świadomie wybierają dla siebie i dziecka lepszy sposób.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Taaa, lepiej żeby rodzic tachał dziecko na rękach, to jest zdrowsze :P

      Usuń
  4. Propos fizjoterapeuty. Dosyć ciekawa strona znajduje się pod adresem http://tenfizjoterapeuta.pl. Ranking zaufania fizjoterapeutów. Można znaleźć miejscowego fizjoterapeutę oraz sprawdzić opinie na jego temat.

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jeżeli chodzi o polecenia, to mogę Wam polecić https://medispapoznan.pl w Poznaniu, nie będziecie zawiedzeni!

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo ciekawe spostrzeżenia!

    OdpowiedzUsuń

  8. Cieszę się, że moje spostrzeżenia są uznawane za ciekawe! Zachęca to do dalszej refleksji i dyskusji na temat omawianych zagadnień.

    OdpowiedzUsuń
  9. Fizjoterapeuta specjalizuje się w diagnozowaniu oraz leczeniu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego poprzez różnorodne techniki rehabilitacyjne i terapeutyczne. Dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom pomaga pacjentom odzyskać sprawność ruchową oraz poprawić jakość życia.

    OdpowiedzUsuń
  10. Fizjoterapeuta to specjalista medyczny zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń ruchu oraz bólu poprzez terapię manualną, ćwiczenia i inne metody fizjoterapeutyczne. Praca fizjoterapeuty wymaga szerokiej wiedzy o anatomii, fizjologii i patologii, a także umiejętności interpersonalnych, aby skutecznie wspierać pacjentów w powrocie do pełnej sprawności fizycznej.

    OdpowiedzUsuń
  11. Dobry fizjoterapeuta wyróżnia się szeroką wiedzą teoretyczną oraz praktycznymi umiejętnościami w zakresie rehabilitacji i terapii ruchowej. Posiada certyfikaty i dyplomy potwierdzające jego kwalifikacje, a także regularnie uczestniczy w kursach i szkoleniach, aby aktualizować swoją wiedzę. Ważne są również cechy osobiste, takie jak empatia, cierpliwość i umiejętność słuchania pacjentów, co pozwala na lepsze zrozumienie ich problemów i dostosowanie odpowiedniego planu terapeutycznego. Dodatkowo, dobry fizjoterapeuta potrafi motywować pacjentów do aktywnej współpracy i systematycznego wykonywania zaleconych ćwiczeń.

    OdpowiedzUsuń

  12. Pro-chustowy fizjoterapeuta promuje noszenie dzieci w chustach jako metodę wspierającą rozwój motoryczny i emocjonalny maluchów. Uważa, że noszenie w chustach pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy dziecka oraz sprzyja bliskości między rodzicem a dzieckiem. Jego zdaniem, odpowiednie wiązanie chusty może także przynieść ulgę w bólach pleców u rodziców, równomiernie rozkładając ciężar dziecka.

    OdpowiedzUsuń
  13. Doskonały artykuł, pełen ciekawych i praktycznych informacji! Już czekam na kolejne wpisy.

    OdpowiedzUsuń
  14. Świetny wpis, pełen wartościowych informacji. Z niecierpliwością czekam na następne artykuły na blogu! :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Fajny wpis, dokładnie to, czego szukałem! Super, że piszesz w tak przyjazny sposób. Na pewno będę tu wracać po więcej!

    OdpowiedzUsuń
  16. Ale to było dobre! Uwielbiam takie wpisy, prosto i na temat. Będę tu częściej wpadać, bo aż chce się czytać więcej!

    OdpowiedzUsuń
  17. Świetny wpis, dużo ciekawych informacji i fajny styl! Czekam z niecierpliwością na kolejne publikacje.

    OdpowiedzUsuń
  18. Fizjoterapeuci odgrywają kluczową rolę w procesie powrotu do zdrowia, pomagając pacjentom odzyskać sprawność i redukować ból po urazach czy operacjach. Dzięki ich wiedzy i indywidualnemu podejściu, osoby z problemami ruchowymi mogą cieszyć się lepszą jakością życia oraz szybszym powrotem do pełnej aktywności.

    OdpowiedzUsuń
  19. Naprawdę super post, dzięki za podzielenie się swoją wiedzą w tak przystępny sposób. Twój styl sprawia, że chce się czytać więcej. Zapisuję bloga do ulubionych!

    OdpowiedzUsuń